Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

FAQ - Często zadawane pytania

Wszyscy moi znajomi używają Gadu-Gadu. Czy zmiana jest bezpieczna? Czy nagle stracę z nimi kontakt?

Nie obawiaj się - wszystkie z prezentowanych tutaj komunikatorów umożliwiają kontakt ze znajomymi wciąż używającymi Gadu-Gadu. Celem strony jest pokazanie takich właśnie komunikatorów, a następnie pomoc w rozpoczęciu używania jednego z nich.

Czy nowy komunikator będzie miał reklamy lub będzie płatny?

Absolutnie nie. Wszystkie prezentowane na tej stronie są całkowicie darmowe i możesz ich używać na nieograniczonej ilości komputerów tak długo, jak zechcesz. Są też wolne od reklam co oznacza, że przy włączeniu lub podczas używania nie wyskoczą okienka prezentujące jakś produkt. Wyjątkami od tej zasady są AQQ oraz Tlen. Ten pierwszy wyświetla reklamy w oknie listy kontaktów oraz oknie rozmowy. Na szczęście pojawiają się one okresowo, średnio raz na miesiąc, by po dniu lub dwóch zniknąć. Ten drugi wyświetla reklamy po każdym uruchomieniu, jednak da się je zablokować wtyczką BannerKiller.

Czy będzie tak łatwy w obsłudze oraz konfiguracji jak Gadu-Gadu?

Uogólniając - tak. Dzięki poradnikom zamieszczonym na stronie nie będziesz miał(a) najmniejszych kłopotów z podstawową konfiguracją. Wszystkie komunikatory są nastawione na łatwość obsługi, więc o ten aspekt również nie musisz się martwić.

Czy jest możliość zmiany wyglądu mojego komunikatora? Nie podoba mi się aktualny.

W przypadku komunikatorów dla Windowsa (zwłaszcza Konnekta, Mirandy oraz AQQ) możliwości zmian są ogromne - można zmienić dosłownie wszystko. W przypadku Kopete możliwości zmian są mniejsze - zestawy emotek lub ikonek na liście kontaktów, palety kolorów (komunikator ten integruje się z KDE i używa wybranego przez użytkownika stylu) oraz inne.

A co z innymi opcjami?

W wielu przypadkach i one są mniej lub bardziej zaawansowane. Każdy z komunikatorów umożliwia np. zmianę dźwięku odtwarzanego podczas nadejścia wiadomości. Więcej szczegółów oraz linki do paczek z poszczególnymi elementami (skórki, zestawy emotek, dźwięki) znajdziesz na stronie domowej wybranego komunikatora (adres wyszczególniony w dziale poświęconym Twojemu faworytowi).

Jak wygląda sprawa zapotrzebowania na zasoby? Mam stary komputer i nawet Gadu-Gadu działa wolno...

Chyba chciałeś(-aś) powiedzieć "zwłaszcza Gadu-Gadu działa wolno". Prawda jest taka, że nie jest napisane z myślą o starych komputerach i dlatego nie jest odpowiednio zoptymalizowane. Oczywiście prezentowane tutaj komunikatory również nie są pisane z naciskiem na użytkowników starych komputerów, jednak zużycie zasobów jest wyraźnie niższe. Odpowiednio skonfigurowany program (podstawowe wtyczki, niezbyt wyrafinowany styl graficzny) może z powodzeniem działać nawet na komputerze klasy Pentium II (233MHz) oraz 64MB RAMu. Ogólnie - o ile na Twoim komputerze działa jakiś system operacyjny, będzie działał również jeden z prezentowanych tutaj komunikatorów!

To wszystko brzmi pięknie, ale jednak nie skorzystam, bo [wpisz dowolny powód, dla którego rezygnujesz z używania jednej z alternatyw]. Mogę wrócić do Gadu-Gadu?

Oczywiście. Większość z prezentowanych tutaj komunikatorów pozwala na wyeksportowanie listy konatktów w taki sposób, aby Gadu-Gadu potrafiło ją zaimportować, więc nie musisz się obawiać, że stracisz kontakt ze znajomymymi poznanymi podczas używania jednej z alternatyw. Niestety programy te nie potrafią wyeksportować historii rozmów (warto zauważyc, że jest to bardzo rzadko spotykana funkcja) w sposób, w jaki Gadu-Gadu będzie potrafiło ją zaimportować. Musisz więc wziąć pod uwagę, że po "powrocie" Twoja historia bedzie zawierała przerwę.

Po zmianie komunikatora nagle zaczęło mnie rozłączać z serwerem [Gadu-Gadu]! Gdy używałem(-am) Gadu-Gadu tego nie było! O co chodzi?!

Ogólnie problemem jest specyfikacja TCP/IP. Więcej przeczytasz pod adresem http://www.planeta.toliman.pl/?p=47
Niestety, problemu "znikania" wiadomości nie da się rozwiązać ze strony użytkownika. Jedynym, co może zrobić w takiej sytuacji program, jest poinformowanie użytkownika o zerwanym połączeniu oraz ustawienie adekwatnego statusu. Niestety, Gadu-Gadu źle wywiązuje się z tego zadania - zerwanie połączenia wykrywa z opóźnieniem, czasem dopiero po przywróceniu. Alternatywne komunikatory dla odmiany informują użytkownika, że wiadomość nie mogła zostać dostarczona oraz niemal natychmiast ustawiają odpowiedni status.
Jak widać, wina leży po stronie protokołu komunikacji, jednak użytkownik może być powiadamiany o występujących problemach.

Dlaczego właściwie promować alternatywne komunikatory? Przyznaję, są one [wpisz swoją opinię], ale jaki ma to cel?

Najlepiej zapoznaj się z działami "dlaczego?" oraz "Cele kampanii".

Dlaczego nie wymieniacie xxx wśród polecanych alternatyw? Ja używam i jestem zadowolony(-a).

Powodów może być kilka.
Najprawdopodobniej komunikator nie umożliwia rozmów z osobami używającymi Gadu-Gadu. W takim wypadku wyjściem jest rozwinięcie go o tą funkcję lub zapomnienie o jego istnieniu.
Drugą możliwością jest to, że to tak naprawdę jest to komunikator jabberowy. Napisanie o każdym komunikatorze tego protokołu oraz wyszczególnienie jego wad i zalet jest nie tylko ponad nasze siły, ale także mija się z naszym celem. Zostawiamy to wyspecjalizowanym projektom jak JabberPL.
Możliwe również, że jest to mało popularny program i żaden z autorów strony nie używał go wystarczająco długo, by napisać odpowiednie materiały. Jeżeli chcesz to zmienić, skontaktuj się z administratorem strony.

No dobrze, ale czy w takim razie istanieją jakieś alternatywy na platformy inne niż Windows?

Oczywiście. Na systemy uniksowe jest to wymieniony na stronie Kopete oraz gaim i GNU Gadu. Niezależnie od systemu operacyjnego, jakiego używasz, z pewnością jest na niego dostępny klient Jabbera.
Gaim oraz GNU Gadu nie znalazły się na stronie ze względu na stosunkowo słabą jakość oprogramowania - wciąż nie mogącego równać się z Kopete. Niemniej posiadają kilka ciekawych funkcji, z którymi warto się zapoznać.

Mam pytanie i nie znalazłem(-am) odpowiedzi w tym tekście. Co robić?

Wpierw uzyć wyszukiwarki internetowej i sprawdzić, czy odpowiedź już nie padła w innym miejscu. Jeżeli nie, możesz zapytać jednego z autorów strony. Szczegółowe informacje kontaktowe znajdziesz na stronie domowej wybranej osoby. Możesz również napiać do nas e-maila na team@promocja.komunikatory.pl. Na wszystkie pytania odpowiadamy wedle naszej wiedzy, znacznie lepiej jest zapytać na forum poświęconym danemu komunikatorowi.