Uważasz, że Gadu-Gadu jest najlepszym komunikatorem internetowym? Sądzisz, że inne komunikatory są trudne w instalacji oraz użytkowaniu? Wszyscy Twoi znajomi używają Gadu-Gadu i nie widzisz powodu, by używać innego komunikatora?
Odpowiedz sobie na pytania: Ile z alternatywnych komunikatorów widziałem(-am)? Ilu z nich używałem(-am)?
Nie widzisz nic niewłaściwego w wydawniu bezpodstawnych opinii?
Gadu-Gadu jest obecnie najpopularniejszym protokołem komunikacji w polskim Internecie. Większość osób używa oryginalnego klienta Gadu-Gadu, chociaż daleko mu do doskonałości.
Alternatywne komunikatory oferują wiele opcji, których Gadu-Gadu nie ma i nie wiadomo, czy kiedykolwiek będzie miało.
Większość z prezentowanych komunikatorów pozwala zmieniać zarówno zachowanie, jak i wygląd programu. Oczywiście domyślne opcje są wystarczające, by móc wykorzystać większość ich możliwości, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na zmianę ustawień metodą prób i błędów.
Zmiana wyglądu zazwyczaj ogranicza się do pobrania odpowiedniej paczki, skopiowania jej zawartości do katalogu instalacyjnego i zaznaczenia odpowiedniej opcji w ustawieniach. Stworzenie nowej skórki zazwyczaj wymaga podstawowej znajomości CSS, które jest często używane w Internecie podczas tworzenia stron.
Wiele z niedogodności dowolnego programu można poprawić tworząc lub instalując odpowiednią wtyczkę. Alternatywne komunikatory zazwyczaj posiadają bardzo bogatą bazę wtyczek wykonujących różne zadania, od możliwości wklejania wcześniej zdefiniowanego tekstu jednym kliknięciem myszki po sprawdzanie poprawności pisanego tekstu. Dzięki użyciu odpowiednich wtyczek można zautomatyzować część powtarzanych czynności, dzięki czemu zwykła rozmowa internetowa stanie się jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.
Poza powyższymi, wszystkie prezentowane komunikatory mają jeszcze jedną, niezwykle przydatną funkcję - zakładki w oknie rozmowy. Dzięki nim nie ma potrzeby otwierania osobnego okna dla każdego rozmówcy. Wszystkie rozmowy są przechowywane w jednym oknie, a między poszczególnymi rozmówcami można przejść klikając myszką lub wciskając odpowiedni skrót klawiszowy. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duża oszczędność miejsca na pasku zadań. Gdy jednak przyjdzie potrzeba odzielenia jednego rozmówcy od innych, można skorzystać z opcji odłączania zakładki.
Każdy, kto ma znajomego za granicą wie, że Gadu-Gadu nie jest tam w ogóle używane. Aby porozmawiać ze znajomym z Niemiec, musi zainstalować inny komunikator. Z czasem może dojść do sytuacji, że używa się 3 (lub nawet więcej) komunikatorów - Gadu-Gadu do rozmów ze znajomymi z Polski, MSN, AIM lub ICQ, by rozmawiać ze znajomymi z innych krajów oraz Skype, który jest najpopularniejszym komunikatorem oferującym rozmowy głosowe (VoIP). Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż kilka programów działających równolegle znacznie bardziej obciąża komputer niż jeden. Alternatywne komunikatory wychodzą na przeciw użytkownikom oferując łączenie się z najpopularniejszymi protokołami IM na świecie. Znacznie zwiększa to wygodę - wystarczy otworzyć jedno okno, by zobaczyć, czy znajomy z bloku obok oraz kolega z Niemiec są w tej chwili przy komputerze.
Alternatywne komunikatory w większości nie wyświetlają reklam lub robią to w mniej irytujący użytkownika sposób. Reklamy w Gadu-Gadu są nachalne i spowalniają pracę komputera, gdyż do ich odtworzenia potrzebny jest inny program (ActiveX). Dodatkowo ich treść musi zostać pobrana z Internetu, co ma znaczenie dla ludzi o łączach słabej klasy.
Gadu-Gadu do samego działania potrzebuje ponad 19 MB pamięci, a podczas rozmowy ilość ta może się prawie podwoić. Tymczasem alternatywne komunikatory, gdy nie są używane aktywnie, zajmują śladowe ilości pamięci. Podczas rozmowy również nie potrzebują wiele.
Nie każdy używa MS Windows. GNU/Linux, *BSD i Mac OS to inne, popularne również w Polsce, systemy operacyjne. Nie jest ważne, czy używasz jednego z nich czy może bardziej egzotycznej maszyny - z pewnością jest na nią dostępny jeden z alternatywnych komunikatorów .
I, co najważniejsze, używając jednego z prezentowanych na stronie komunikatorów nie tracisz kontaktu ze znajomymi wciąż używającymi Gadu-Gadu!
Dlaczego więc nie zapoznać się z alternatywnymi komunikatorami troszkę bliżej?