Windows
Linux/Unix
Mac OS
Jabber
Dlaczego Jabber?
Czyli "dlaczego warto?"
Jeżeli zastanawiasz się, co takiego wspaniałego jest w Jabberze, że został wybrany jako standard komunikacji w Internecie, zapoznaj się z poniższą listą.
- Świetnie opisany, możliwy do użycia w dowolny sposób protokół otwarty na rozwój.
- Zdecentralizowana sieć.
- Bezpieczeństwo. Połączenie z serwerem odbywa się przy użyciu SSL, wiele klientów obsługuje PGP.
- Użycie Unikodu jako standardowego kodowania znaków. Oznacza to, że każdy może zawierać w wiadomościach znaki diaktryczne używane tylko w jego języku, a odbiorca je zobaczy - niezależnie od kraju w którym mieszka i języka, którego używa.
- Pełna dowolność w wyborze używanego oprogramowania. Każdy może używać programu, który mu odpowiada. Dzięki temu zdecydowana większość klientów jest abolutnie darmowa, czyli nie posiada żadnych reklam i można ją pobrać oraz używać przez nieograniczoną ilość czasu na dowolnej liczbie komputerów nie płacąc za to ani złotówki.
- Mnogość oprogramowania sprawia, że Jabbera można używać na dowolnej platformie, która obsługuje dowolny język programowania. Windows, GNU/Linux, *BSD, MacOS, Amiga, Java MIDP i WAP to tylko przykłady.
- Powiadomienie o tym, że rozmówca pisze odpowiedź.
- Możliwość uczestniczenia w konferencjach, które dają możliwości bardzo podobne do oferowanych przez kanały IRC. Oznacza to, że użytkownik z odpowiednimi uprawnieniami może wypraszać niepożądanych gości, zapraszać nowych, zmieniać temat przewodni rozmowy czy nadać podobne uprawnienia innym użytkownikom.
- Możliwość przesyłania plików. Przy wykorzystaniu tzw. proxy65 przesyłanie uda się niezależnie od warunków - nawet, gdy obydwie strony są za NAT-em (a nawet dwoma lub wiekszą ich ilością).
- Możliwość korzystania z usług agentów oraz transportów.
Możliwość wyboru serwera, z którego usług będzie się korzystało.
Posiadanie konta na jednym serwerze nie oznacza rezygnacji z usług innego! Dodatkowo wystarczy tylko jedno konto.
- Dzięki powyższym cechom korzystanie z Jabbera zawsze będzie darmowe i nie ma szans na zmonopolizowanie sieci przez jedną firmę, która narzuci swoje warunki użytkowania.
- Możliwość łączenia się z kilku miejsc jednocześnie przy użyciu jednego konta.
- Trzymanie listy kontaktów na serwerze i aktualizowanie jej w czasie rzeczywistym. Niezależnie od miejsca, z którego się łączysz, zawsze będziesz miał(a) jabberowe adresy wszystkich znajomych przy sobie.
- System autoryzacji pozwalający kontorolwać, kto ma Twój kontakt na swoim rosterze. Z chwilą, gdy ktoś go doda, otrzymasz o tym informację. Jeżeli odmówisz udzielenia autoryzacji, osoba ta nie będzie widziała Twojego statusu.
- Aż 6 rodzajów statusów - Chętny do rozmowy, Dostępny, Oddalony, Nieobecny, Nie przeszkadzać oraz Rozłączony.
- Na każdym z nich można ustawić status opisowy o teoretycznie nieskończonej długości.
- Obsługa privacy-list zapewniająca doskonałą ochronę prywatności.
I to wszystko w jednym komunikatorze, który sam(a) sobie wybierzesz!
Jeżeli jesteś zdecydowany(-a), udaj się do działu Gadu-Gadu-2-Jabber, gdzie znajdziesz informacje niezbędne do bezproblemowego rozpoczęcia używania Jabbera.
Tekst napisany w oparciu o materiały z www.jabberpl.org.