Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Słowniczek

Agent - zwany również botem. Jest to specjalny kontakt na rosterze, który w określony sposób reaguje na działanie użytkownika. Agent słownikowy może np. sprawdzać, czy wysłany do niego wyraz znajduje się w słowniku ortograficznym i odpowiadając informować, czy użytkownik popełnił błąd.

Emotikonki - to specjalne obrazki, które pojawiają się po wprowadzeniu przypisanego im tekstu. Dla przykładu :) zostanie zamienione na :) - uśmiech. Służą przekazywaniu emocji.

IM - po angielsku Instant Messenger, czyli komunikator, lub Instant messaging, czyli komunikacja natychmiastowa (zwana też błyskawiczną lub czasu rzeczywistego).

Metakontakt - jest to specjalny wpis na liście kontaktów. Pomimo, że jest tylko jeden, odwołuje do kilku kont, zazwyczaj w różnych sieciach IM. Mając numery Gadu-Gadu i ICQ tej samej osoby, można je połączyć w metakontakt, dzięki czemu lista kontaktów będzie bardziej przejrzyta.

Privacy-list - specjalne reguły ustalane na serwerze Jabbera. Można dzięki nim dowolnie zarządzać tym, co odbiera oraz wysyła dane konto. Najprostszym przykładem jest zablokowanie odbierania wszystkich wiadomości pochodzących od osób spoza rostera.

Roster - to po prostu lista kontaktów. Jest tak nazywana w programach jabberowych.

Transport - zwany inaczej bramką jest specjalnym programem na serwerze Jabbera, który zapewnia komunikację z innymi sieciami IM.

Wtyczka - to mały program rozwijający możliwości innego programu. Program rozwijany musi mieć budowę pozwalającą na wykorzystanie wtyczek. Wtyczki nigdy nie działają samodzielnie.

XHTML-IM - to technika polegająca na formatowaniu wiadomości przy pomocy XHTML. Dzięki temu tekst może być dowolnie modyfikowany (wielkość, krój i kolor czcionki, podkreślenia, obramowanie), a odbiorca zobaczy go w takiej formie, w jakiej powinien. Gdy XHTML-IM zdobędzie większą popularność, możliwe będzie zaawansowane formatowanie tekstu niezależne od komunikatora.