Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Poradnik Gadu-Gadu 2 Spik

1. Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu program poprosi o utworzenie profilu. Poniżej zakładam, że nie masz konta pocztowego w Wirtualnej Polsce. Jeżeli posiadasz, wybierz adekwatną opcję, a kreator poprosi Cię o podanie loginu oraz hasła. Następnie przystap do kroku 3.
Jeżeli nie masz konta pocztowego w Wirtualnej Polsce, zaznacz Chcę założyć nowe konto w Spiku po czym kilknij Dalej.

Spik - Pierwsze uruchomienie
Kliknij, aby powiększyć

2. Rejestrowanie nowego konta

Jeżeli chcesz, możesz zarejestrować konto na serwerze Wirtualnej Polski. Wymaga to jednak podania swoich danych osobowych oraz odczytania kodu ze specjalnego obrazka (osoby mające wadę wzroku mogą mieć z tym poważne problemy). Jeżeli nie przeszkadza Ci to w żaden sposób, dokładnie wypełnij wszystkie pola po czym kliknij Dalej.
Jeżeli jednak nie chcesz lub nie możesz zarejestrować się na serwerze Wirtualnej Polski, możesz wybrać inny serwer Jabbera. Zapoznaj się z porównaniem serwerów Jabbera i ręcznie wpisz adres jednego z nich, lub wybierz któryś z listy rozwijanej. Jabster.pl, jabber.aster.pl, oraz uaznia.net to polskie, stabilne serwery, które można polecić każdemu. Gdy już wybierzesz serwer, kolejnym krokiem jest wpisanie loginu (to część przed "@" w JID), hasła oraz wybranie zasobu. Nazwa profilu pozwoli Ci zidentyfikować konto na aktualnie używanym komputerze.

Rejestracja konta
Kliknij, aby powiększyć

3. Aktywacja Gadu-Gadu

Najlepiej jest korzystać z wbudowanego komunikatora Gadu-Gadu, który zapewnia większą zgodność z protokołem niż transport na serwerze Jabbera. Wystarczy kilknąć Menu -> Aktywuj Gadu-Gadu
Program sam wydobędzie numer i hasło z profilu (jeżeli w oryginalnym kliencie jest ich kilka, należy wybrać odpowiedni z listy), oczywiście pod warunkiem, że to drugie zostało zapamiętane przez Gadu-Gadu. W innym przypadku należy wpisać je ręcznie. Kliknięcie Aktywuj zaimportuje profil z Gadu-Gadu.

Aktywacja Gadu-Gadu
Kliknij, aby powiększyć

4. Końcowa konfiguracja

Od tego momentu można kontaktować się za pomocą Spika ze znajomymi używającymi Gadu-Gadu. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego stylu oraz zestawu emotikonek, dzięki czemu Twój Spik stanie się niepowtarzalny. Oczywiście warto również powiedzieć znajomym o nowym komunikatorze, za pomocą którego z nimi rozmawiasz.