Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Gadu-Gadu 2 Psi

Oficjalne Psi nie posiada opcji wyświetlania statusu opisowego na rosterze. Tą i wiele innych funkcji posiadają nieoficjalne wersje Psi. Poniższy poradnik został napisany w oparciu o Psi-Pedrito (build 2005-12-10).

Pod adresem www.minio.xt.pl/tuty/gg2jab znajduje się znacznie obszerniejszy poradnik dokładnie opisujący ten sam proces, ale zawierający znacznie więcej wiedzy teoretycznej. Skonsultuj się z nim w razie problemów lub niejasności.

1. Eskport listy kontaktów z Gadu-Gadu

Wpierw wyeksportuj swoją listę kontaktów z Gadu-Gadu do pliku. Robisz to kilkając Gadu-Gadu -> Import/Eksport -> Eksport Listy Kontaktów a następnie Eksport do pliku. Możesz nazwać go dowolnie, pamiętaj jednak, aby miał rozszerzenie .txt .

2. Pobieranie certyfikatów SSL

Zanim włączysz komunikator pobierz certyfikaty SSL serwerów Jabbera i umieść go w:

C:\Program Files\Psi-pedrito\certs\
zakładając, że Psi zainstalowałeś(-aś) w domyślnym katalogu instalacyjnym
lub
/usr/share/psi/certs
jeżeli używasz systemu uniksowego. Oczywiście musisz mieć prawo zapisu w tym katalogu.

3. Rejestracja nowego konta

Po pierwszym uruchomieniu Psi powinno zaproponować utworzenie nowego konta. Wpisz jego nazwę (tak będziesz identyfikowy(-a) w komunikatorze), zaznacz Utwórz nowe konto po czym kliknij Dodaj.
Wpisz swój pełny JID. Składa się on z nazwy użytkownika (człon przed "@") oraz serwera. Ten drugi wybierz posługując się porównaniem serwerów Jabbera. Jabster.pl, Jabbim.pl oraz uaznia.net to polskie, stabilne serwery, które można polecić każdemu.
Następnie wpisz swoje hasło oraz zaznacz Używaj szyfrowania SSL/TLS, po czym kliknij Zarejestruj. Jeżeli rejestracja nie powiedzie się, prawdopodobnie musisz ustawić połączenie. Ręczne wpisanie adreu i portu serwera (informacje te znajdziesz w porównaniu serwerów Jabbera) powinno pomóc. W innym przypadku ustaw jeszcze proxy oraz sprawdź, czy serwer działa (status powinien być pokazany na stronie domowej; jeżeli nie działa, wybierz inny lub poczekaj).

Rejestracja nowego konta w Psi
Kliknij, aby powiększyć

W nowym oknie możesz ustawić konto w Psi. W polu Jabber ID oraz Hasło wpisz dane, których użyłeś(-aś) podczas rejestrowania konta przed chwilą.

Ustawienia konta w Psi
Kliknij, aby powiększyć

W zakładce Połączenie zaznacz opcje Używaj szyfrowania SSL/TLS oraz Ignoruj ostrzeżenia SSL/TLS (pobrane certyfikaty zapewniają wystarczające bezpieczeństwo, byś mógł(mogła) bezpiecznie zaznaczyć tą opcję). Ręczne zdefiniowanie nazwy i portu serwera lub ustawień proxy może pomóc w przypadku problemów z połączeniem.

Ustawienia połączenia w Psi
Kliknij, aby powiększyć

W zakładce Różne ustaw swój zasób.

4. Rejestracja transportu GG

Z menu Psi wybierz Przeglądarkę usług.
Odszukaj Transport GG (może się również nazywać Bramka do GG; poznasz ją po nazwie gg.serwer.domena) i kliknij Prawy klawisz myszy -> Zarejestruj.
W oknie, które wyskoczy, wpisz swój numer oraz hasło Gadu-Gadu po czym kilknij Zarejestruj.

Rejestracja numeru GG w transporcie
Kliknij, aby powiększyć

Gdy rejestracja się powiedzie, dostaniesz wiadomość od transportu, że zostałeś(-aś) autoryzowany(-a). Uczyń to samo kilkając Dodaj/Autoryzuj w oknie, które sie pojawi po podwójnym klinięciu na transport.

Wejdź w Opcje Psi i w zakładce Zdarzenia zaznacz Automatycznie autoryzuj nowe kontakty oraz odznacz Powiadamiaj o otrzymanej autoryzacji.

5. Import kontaktów z Gadu-Gadu

Wejdź na stronę konwertera kontaktów autorstwa Chomika i dokładnie wypełnij wszystkie pola (poza opcjonalnym transportem SMS). Ponieważ konwerter jest dobrze opisany, nie powinieneś(-naś) mieć z tym problemów. Skrypt sam wypełni nazwę serwera transportu GG, więc popraw go, jeżeli zrobi to źle (gdy np. używasz transportu na innym serwerze niż jest Twoje konto). Następnie kliknij Konwertuj i czekaj cierpliwie. Ponieważ konwerter działa na raty, przy większej ilości będziesz musiał(a) kilkukrotnie kliknąć odpowiedni przycisk. Po zakończeniu konwersji powróć na stronę główną konwertera oraz włącz komunikator.

Ponownie wejdź w Opcje Psi i w zakładce Zdarzenia odznacz Automatycznie autoryzuj nowe kontakty oraz zaznacz Powiadamiaj o otrzymanej autoryzacji. Dzięki temu będziesz miał(a) kontrolę nad tym, kto widzi Twój status.

6. Końcowa konfiguracja

Od tego momentu używasz komunikatora jabberowego, a mimo to możesz rozmawiać ze znajomymi wciąż używającymi Gadu-Gadu. Skorzystaj z tej możliwości i poinformuj ich o kroku, jaki podjąłeś(-ełaś). Przy okazji nie zapomnij sprawdzić, jakie możliwości oferuje Jabber.