Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Gadu-Gadu 2 Pandion

1. Eksport Listy kontaktów z Gadu-Gadu

Wpierw wyeksportuj swoją listę kontaktów z Gadu-Gadu do pliku. Robisz to kilkając Gadu-Gadu -> Import/Eksport -> Eksport Listy Kontaktów a następnie Eksport do pliku. Możesz nazwać go dowolnie, pamiętaj jednak, aby miał rozszerzenie .txt .

2. Rejestracja nowego konta

Po uruchomieniu Pandiona pokaże sie okno logowania. Oczywiście do używania komunikatora należy mieć jabberowe konto, a można je utworzyć klikając Zarejestruj.

Pandion - Pierwsze uruchomienie
Kliknij, aby powiększyć

Program uruchomi kreator, który pomoże w procesie rejestracji.
Wpierw należy wybrać nazwę dla swojego profilu. Posłuży ona również jako nazwa użytkownika w JID.

Wybranie nazwy użytkownika
Kliknij, aby powiększyć

Następnie wybierz serwer. Pandion domyślnie ułatwia wybór oferując listę rozwijaną. Najlepiej wybrać pandion.be, gdyż oferuje on transport GG. Możesz również zapoznać się z porównaniem serwerów Jabbera i ręcznie wpisać nazwę wybranego. Jabster.pl, Jabbim.pl oraz uaznia.net to polskie, stabilne serwery, które można polecić każdemu. W ramce na dole okna Pandion pokazuje JID utworzony na podstawie wpisanych danych - z pewnością okaże się pomocny, jeżeli masz wątpliwości, co wpisać w odpowiednie pola. Zaznaczenie Zapamiętaj moje hasło nie jest zalecane, gdy do komputera, na którym aktualnie pracujesz, ma dostep kilka osób.

Wybranie nazwy użytkownika, serwera oraz hasła
Kliknij, aby powiększyć

3. Rejestracja transportu Gadu-Gadu

Wybierz Transporty z menu Narzędzia a nastepnie kliknij dwukrotnie na transport do Gadu-Gadu (poznasz go m.in. po ikonce przypominającej słoneczko znane z oryginalnego klienta oraz nazwie gg.serwer.domena).

Wybór bramki do Gadu-Gadu
Kliknij, aby powiększyć

Pandion uruchomi kolejny kreator. Wszystko, co trzeba zrobić, to podać numer (z niewiadomej przyczyny Pandion odpowiednie pole podpisuje Adres) oraz hasło Gadu-Gadu. Pole Pseudonim nie ma wpływu na transport.
Po zakończeniu rejestracji transportu wyłącz komunikator i wejdź na stronę Chomika pod adresem chomik.eu.org/jabber

4. Konwersja listy kontaktów z Gadu-Gadu

Dokładnie wypełnij wszystkie pola formularza. Jest on dobrze opisany i nie powinieneś(-naś) mieć z tym problemów. Skrypt automatycznie wypełnia pole nazwy serwera transportu GG i może się okazać, że zrobi to źle (np. gdy używa się transportu na innym serwerze, niż konto). Wtedy należy poprawić to pole.
Po wpisaniu wszystkich danych (obsługa SMS jest opcjonalna) kliknij Konwertuj i poczekaj chwilkę. Skrypt konwertuje listę kontaktów na raty, więc w przypadku dużej ilości znajomych z Gadu-Gadu konieczne będzie kilkukrotne kliknięcie odpowiedniego przycisku.

5. Zakończenie

Gdy konwerter Chomika zakończy pracę możesz ponownie uruchomić swój nowy komunikator. Jak się załaduje, bedziesz już mógł(mogła) porozmawiać ze znajomymi wciąż używających Gadu-Gadu. Niestety, nie widzisz ich statusów, gdyż Pandion przedstawia wszystkich jako niedostępnych. Aby temu zaradzić, musisz każdemu ze swoich kontaktów ręcznie udzielić autoryzacji klikając prawy klawisz myszy -> Poproś ponownie o autoryzację. Od chwili zakończenia tej monotonnej czynności możesz odkrywać możliwości Jabbera i powiadomić innych o kroku, na jaki się zdecydowałeś(-aś).