Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Poradnik Gadu-Gadu 2 Kopete

1. Eksport listy kontaktów z Gadu-Gadu

Wpierw wyeksportuj swoją listę kontaktów z Gadu-Gadu* do pliku. Robisz to kilkając Gadu-Gadu -> Import/Eksport -> Eksport Listy Kontaktów a następnie Eksport do pliku. Możesz nazwać go dowolnie, pamiętaj jednak, aby miał rozszerzenie .txt .

2. Pierwsze uruchomienie

  Teraz uruchom Kopete. Jeżeli robisz to po raz pierwszy zobaczysz okno podobne do tego:

Kopete - Pierwsze uruchomienie
Kliknij, aby powiększyć

Zanim założysz nowe konto zalecam przejście do Behavior (Środowisko) i w zakładce Chat (Rozmowa) ustawienie Group all messages in the same chat window (Grupuj wszystkie wiadomości w jednym oknie rozmowy). Dzięki temu będziesz używać jednego okna rozmowy do wszystkich konwersacji, co zaoszczędzi miejsca na pasku zadań.

Poza tym w Appearance (Wygląd) wybierz odpowiadający Ci styl w zakładce Chat Window (Okno rozmowy) oraz ustaw Detailed View (Szczegółowy widok) w sekcji Contact display mode (Tryb wyświetlania kontaktów) zakładki Contact list (Lista kontaktów). Dzięki temu bedziesz widział(a) statusy opisowe na liście kontaktów.

3. Rejestracja numeru Gadu-gadu w Kopete

Gdy ustawisz wszystkie opcje powróć do Accounts (Konta) i wybierz New... (Nowy...), jak zaznazone na obrazku powyżej.

Program przywita Cię w kreatorze nowego konta. Kliknij Next (Następny) po czym z listy wybierz interesujący Cię protokół. Oczywiście w naszym przypadku jest to Gadu-Gadu, jak widać poniżej:

Wybór protokołu
Kliknij, aby powiększyć

W nastepnym kroku musisz podać swój numer GG oraz hasło do niego. Podawałeś(-aś) je podczas rejestracji swojego konta. Zaznaczenie Remember password (Zapamiętaj hasło) spowoduje, że nie będziesz musiał(a) wpisywać go za każdym razem, gdy chcesz się połączyć. W zakładce User Info (Informacje o użytkowniku) możesz wpisać nazwę, pod którą będą pojawiały się Twoje wiadomości. Wpisanie imienia lub nicka jest zazwyczaj dobrym wyborem.

Konfiguracja konta Gadu-Gadu
Kliknij, aby powiększyć

W ostatnim kroku możesz wybrać kolor dla konta. Jeżeli masz zamiar używać kilku kont GG na swoim Kopete, po tej cesze będzesz rozpoznawał(a), które kontakty należą do danego konta.
Zaznaczenie Connect now (Połącz teraz) spowoduje, że program od razu spróbuje połączyć się z serwerem.

Końcowa konfiguracja
Kliknij, aby powiększyć

4. Użycie KWallet do zapamiętania hasła

Po zakończniu rejestracji konta w programie, pokaże się okno konfiguracyjne programu KWallet. Zostaniesz poproszony(-a) o stworzenie profilu, jeżeli jeszcze go nie masz.

Okno programu KWallet
Kliknij, aby powiększyć

Warto to zrobić, gdyż inaczej program będzie o sobie przypominał po każdym użyciu zapisanego hasła. Jeżeli postanowisz inaczej, program zapyta, czy chcesz przetrzymywać hasło w sposób niebezpieczny. Jeżeli się na to decydujesz, zaznacz jeszcze opcję Do not ask again (Nie pytaj ponownie) po czym kliknij Store Unsafe (Przetrzymuj niezabezpieczone). Dzięki temu oszczędzisz sobie wyskakujących okienek informujących o nie przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Oczywiście lepszym wyborem jest stworzenie profilu w programie KWallet - można mieć wtedy pewność, że hasła są bezpiecznie przechowywane.

5. Import listy kontaktów Gadu-Gadu

Pojawi się długo oczekiwane okno komunikatora. W prawym dolnym rogu znajduje się ikonka Twojego konta Gadu-Gadu. Kliknij na nią prawym klawiszem myszy po czym wybierz Import Contacts From File... (Zaimportuj kontakty z pliku...)

Import kontaktów Gadu-Gadu do Kopete
Kliknij, aby powiększyć

Teraz pozostało Ci wybrać plik z kontaktami (wyeksportowany na samym początku) i kliknięcie OK

Wybór pliku z listą kontaktów Gadu-Gadu
Kliknij, aby powiększyć

6. Końcowa konfiguracja

Gotowe! Lista kontaktów zapełniła się znajomymi, z którymi od tej chwili możesz rozmawiać przy pomocy alternatywnego komunikatora.
To nie koniec - możesz jeszcze dodać konto jednego z innych protokołów obsługiwanych przez Kopete (w szczególności polecam Jabbera) oraz upiększyć trochę nowy komunikator. Koniecznie zajrzyj na KDE look w poszukiwaniu stylu okna rozmowy lub emotek. Z pewnością znajdziesz coś, co Cię zainteresuje.

 * ponieważ nie ma Gadu-Gadu na platformy uniksowe, możesz albo wyeksportować listę kontaktów używając oryginalnego klienta na Windowsie albo używając dostępnego klienta, np. Kadu lub ekg.