Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Gadu-Gadu 2 Jabber

Ze względu na stosowanie przez twórców oprogramowania różnego nazewnictwa, odpowiednie opcje w Twoim komunikatorze mogą się znacznie różnić od przedstawionych tutaj. Wielce prawdopodobne jest również, że zostały one umieszczone w innych miejscach, niż założyłem poniżej. Z tych powodów poradnik ten nie może być traktowany jako zawierający niepodważalną wiedzę i wskazówki, których należy bezwzględnie przestrzegać. W razie problemów skonsultuj się z dokumentacją wybranego komunikatora lub jego użytkownikami (np. na forum dyskusyjnym programu).

1. Rejestracja nowego konta

Twój komunikator najprawdopodobniej wykryje, że nie masz jeszcze założonego konta i poprosi o jego utworzenie. Powinien również oferować zarejestrowanie nowego konta, i ten przycisk kliknij.
Wybierz nazwę użytkownika. To ciąg znaków przed "@" w JID.
Następnie musisz wybrać serwer, na którym założysz swoje konto. W celu wybrania odpowiedniego zapoznaj się z porównaniem serwerów Jabbera. Jabster.pl, Jabbim.pl oraz uaznia.net to godne polecenia polskie, stabilne serwery.
Kolejnym krokiem jest wpisanie hasła do konta i kliknięcie Zarejestruj. Jeżeli rejestracja się nie powiedzie, możliwe, że musisz skonfigurować połączenie (ręczne ustawienie IP i portu serwera powinno pomóc; informacje te znajdziesz na stronie z porównaniem serwerów Jabbera).

Masz już swoje jabberowe konto. Jeżeli używasz multikomunikatora z wtyczką GG, możesz na tym zakończyć i podać swój JID znajomym.

2. Eksport listy kontaktów z Gadu-Gadu

Uruchom oryginalne Gadu-Gadu i wyeksportuj listę kontaktów do pliku klikając Gadu-Gadu -> Import/Eksport -> Eksport Listy Kontaktów a następnie Eksport do pliku. Możesz nazwać go dowolnie, pamiętaj jednak, aby miał rozszerzenie .txt .

3. Import kontaktów z Gadu-Gadu

Poniższe kroki wykonuj nie będąc połączonym z serwerem Jabbera. Wyłączenie komunikatora jest najlepszym sposobem, aby mieć tego absolutną pewność. Zanim jednak to zrobisz, zaznacz Automatycznie udzielaj autoryzacji w opcjach komunikatora.

Wejdź na stronę konwertera kontaktów autorstwa Chomika i dokładnie wypełnij wszystkie pola (poza opcjonalnym transportem SMS). Ponieważ konwerter jest dobrze opisany, nie powinieneś(-naś) mieć z tym problemów. Skrypt sam wypełni nazwę serwera transportu GG, więc popraw go, jeżeli zrobi to źle (gdy np. używasz transportu na innym serwerze niż jest Twoje konto). Następnie kliknij Konwertuj i czekaj cierpliwie. Ponieważ konwerter działa na raty, przy większej ilości będziesz musiał(a) kilkukrotnie kliknąć odpowiedni przycisk. Po zakończeniu konwersji powróć na stronę główną konwertera oraz włącz komunikator.

Twój roster zapewne już zapełnił się kontaktami. Jeżeli nie widzisz ich statusów, musisz każdego poprosić o autoryzację klikając Prawy klawisz myszy -> Poproś o autoryzację. Niestety, tego monotonnego procesu nie da się w żaden sposób przyśpieszyć. Na pocieszenie dodam, że jest on jednorazowy i prawdopodobnie nie będziesz musiał(a) nigdy więcej go powtarzać.

Po zakończeniu tej czynności odznacz Automatycznie udzielaj autoryzacji w opcjach komunikatora. Dzięki temu bedziesz miał(a) kontrolę nad tym, kto widzi Twój status.

4. Końcowa konfiguracja

Możesz już rozmawiać ze znajomymi używającymi Gadu-Gadu, a przede wszystkim używasz komunikatora obsługującego protokół przyszłości. Pozostaje Ci poznać jego mozliwości (zarówno komunikatora, jak i protokołu) oraz powiadomić o tym fakcie znajomych.