Strona główna | Dlaczego? | FAQ | Słowniczek | Wsparcie | Twórcy

Windows

Linux/Unix

Mac OS

Jabber

Co to tak na prawdę jest jabber?

Czym jest Jabber?

Niestety, zadane pytanie, chociaż wydaje sie bardzo proste, odpowiadającego stawia przed nie lada wyzwaniem. Tak naprawdę nie ma poprawnej definicji, którą można podać bez obaw o popełnienie błędu. Jabbera stanowi ogromna liczba małych lub większych pierwiastków, które łączy jedna myśl przewodnia - komunikacja.

Serce Jabbera stanowi protokół komunikacji natychmiastowej o nazwie XMPP. Protokół ten jest tworzony na zasadach open-source co oznacza, że pozbawiony jest właściciela i każdy może go rozwijać. Dzięki zaletom, jakie za tym idą, protokół został zauważony przez IETF, zgrupowanie zajmujące się ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie. IETF napisało specjalny dokument, który ustanawia XMPP standardem komunikacji natychmiastowej. W przyszłości protokół prawdopodobnie stanie się tak popularny jak dzisiaj SMTP oraz POP3.

Jabbera tworzy również oprogramowanie korzystające w jakiś sposób z protokołu - są to aplikacje służące do uruchomienia własnego serwera, klienty z nim się łączące czy inne (np. agenty), czasem rozwijające funkcje serwera (np. transporty).

Oczywiście wyżej wymienione podmioty nie tworzą się same, dlatego Jabber to również, a może "przede wszystkim", społeczność złożona z ludzi z całego świata. Należy do niej każdy, kto jakoś przyczynił się do rozwoju protokołu lub czegoś z nim związanego.

Podsumowując, Jabber nie funkcjonuje mając tylko jedno znaczenie, o czym pisze Peter Saint-Andre (dostepne jest również tłumaczenie na język polski).

Warto również powiedzieć,

czym Jabber nie jest

Przede wszystkim, Jabber nie jest komunikatorem. Nie ma jednego słusznego komunikatora, którego należy używać. Każdy użytkownik może wybrać taki program, który odpowiada jego upodobaniom wizualnym oraz umiejętnościom. Każdy programista może napisać własny komunikator lub rozwijać jeden z istniejących, o ile pozwala na to jego licencja. Słowem każdy ma wybór.

Po drugie, Jabber nie został stworzony jako multikomunikator. Pomimo istnienia transportów do innych sieci, zapewniają one znacznie mniejszą funkcjonalność niż np. wtyczki w multikomunikatorach. Dlatego osobom chcącym używac Jabbera do komunikacji ze znajomymi z Gadu-Gadu odradza sie taki wybór - znacznie lepiej jest zainteresować się jednym z multikomunikatorów przedstawionych na tej stronie. Jest to jeden z powodów, dla których Jabber otrzymał uprzywilejowaną pozycję na tej stronie.

Podstawy funkcjonowania

Przede wszystkim należy zrozumieć podstawy funkcjonowania sieci protokołu. W przeciwieństwie do innych sieci IM, Jabber nie ma jednego centralnego serwera. Składa się z wielu połączonych ze sobą komputerów. Dlatego należało wprowadzić specjalne, łatwe do zapamiętania identyfikatory użytkowników, zwane JID. Formę JIDa przedstawia poniższy rysunek:

Jak widać, jest on bardzo podobny do adresu e-mail. Działanie sieci wymusiło takie identifikatory. Łatwo to zrozumieć, gdy prześledzi się proces wysyłania wiadomości (na bardzo popularnym przykładzie).

  1. Jest dwóch użytkowników - Julia (JID: julia@capuletti.com) oraz Romeo (JID: romeo@montecchi.com).
  2. Julia wysyła wiadomość do Romea.
  3. Wiadomość Julii zostaje wysłana na serwer capuletti.com.
  4. Serwer capuletti.com przekazuje wiadomość na serwer montecchi.com.
  5. Serwer montecchi.com wyszukuje użytkownika o nazwie Romeo i przesyła do niego wiadomość od Julii.

Przykład ten doskonale obrazuje powód takiego a nie innego rozwiązania formy identyfikatorów. Po prostu pierwszy człon oznacza uzytkownika a drugi, gdzie posiada on swoje jabberowe konto. Warto równiez wiedzieć, że znak @ po angielsku czytany jest jako "at", czyli "na" (julia "na" capuletti.com).

Protokół ma jeszcze 2 cechy, o których musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz jego używanie. Są to zasób oraz priorytet.

Zasób to nazwa miejsca, z którego się łączysz.
Priorytet określa wagę zasobu.

Wartości te idą ze sobą w parze. Oto krótki opis, jak to działa:

  1. Uzywasz komunikatora Jabbera w domu (priorytet 5), pracy (priorytet 6) oraz na uczelni (priorytet 7).
  2. Ktoś wysyła do Ciebie wiadomość
  3. Twój serwer sprawdza, jaki jest Twój najwyższy priorytet i na ten zasób wysyła wiadomość

Czyli priorytet odpowiada za skierowanie przychodzących wiadomości w odpowiednie miejsce, gdy jednocześnie podłączonych jest kilka klientów używających tego samego konta.

Warto przeczytać

Gdy już wiesz, czym jest Jabber oraz znasz podstawy jego funkcjonowania, warto zajrzeć na poniższe strony: